Парламентська асамблея Ради Європи не підтримала пропозиції російської делегації провести дебати про мовне питання в Україні. Про це повідомив 22 січня в Telegram народний депутат від «Європейської солідарності», член української делегації в ПАРЄ Олексій Гончаренко.
«Пропозицію РФ про проведення дебатів в асамблеї щодо українського мовного закону бюро ПАРЄ відхилило. Маніпуляція не пройшла», – написав він.
20 січня Гончаренко опублікував фотокопію листа глави делегації РФ Петра Толстого до голови ПАРЄ Гендріка Дамса. У ньому росіяни стверджують, що набуття чинності ст. 30 закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» стало етапом «тотальної українізації суспільного життя в Україні». На думку російської делегації, в Україні відбувається «цілеспрямована агресивна кампанія проти російської мови», яка «утискає права російського населення України».
16 липня 2019 року в Україні набув чинності закон про забезпечення функціонування української мови як державної. У законі зазначено, що українська – єдина державна мова в Україні. Цей статус передбачає обов’язковість використання української мови по всій країні в органах державної влади і місцевого самоврядування, а також у публічних сферах суспільного життя.
Деякі положення закону, які стосуються сфери обслуговування, набули чинності 16 січня 2021 року.
Дія закону не поширюється на сферу приватного спілкування і релігійних обрядів.