Приблизно 100 українських моряків зараз перебуває під слідством або вже засуджено за незаконне транспортування товарів, перевезення нелегальних мігрантів, зброї та інші подібні злочини. Про це «Радіо Свобода» розповів перший заступник голови Профспілки працівників морського транспорту України Олег Григорюк.
Більшість із них свідомо брала участь у правопорушеннях, менша частина – під тиском і погрозами, або не усвідомлюючи своїх дій, сказав Григорюк.
«У сумнівні компанії моряка змушує йти працювати необхідність отримати робочий досвід. Це часто актуальна проблема для початківців, яким стаж потрібен для отримання робочого диплома. Ще одна вразлива категорія – літні моряки, які не проходять за віковим цензом у порядні компанії. Проблема в тому, що у середньостатистичного моряка немає базових юридичних знань і він не може оцінити ризики сумнівних пропозицій«, – повідомив Григорюк.
Він розповів, що зараз Міжнародна морська організація (IMO) розглядає шляхи врегулювання «юридичного свавілля» проти криміналізації моряків. Григорюк пояснив, що в низці країн правоохоронні органи «на свій суб’єктивний розсуд, користуючись владою, можуть і, по факту, затримують будь-яких членів екіпажу, а іноді й усіх«.
«Арешт на членів суднової команди накладається компетентними органами країни, де відбувається той чи інший інцидент. У нормальному режимі затримувати моряків, що не мають стосунку до вантажних операцій, не тільки нелогічно, але й не зовсім законно«, – сказав він.
Водночас, за даними благодійного фонду «Ассоль», затриманих або вже засуджених українців моряків за кордоном може бути більше. Голова наглядової ради організації Світлана Фабрикант сказала журналістам, що йдеться про сотні українців.
За статистикою фонду, протягом 11 років існування вони допомогли понад 11 тис. українських моряків у 45 країнах. Організацію створили у 2009 році для допомоги українським морякам із судна «Фаїна», яких захопили в полон сомалійські пірати.