В Україні протягом 2020 року в реєстр корупціонерів внесено 5131 осіб. Про це 21 січня повідомила пресслужба НАЗК на своїй сторінці у Facebook.
«Протягом 2020 року працівники Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) опрацювали 13 142 судових рішення, надісланих Державною судовою адміністрацією України. Із цих рішень до реєстру корупціонерів внесено відомості стосовно 5131 особи», – ідеться в повідомленні.
За даними відомства, 993 людини з реєстру притягнуто до кримінальної відповідальності, 4001 – до адміністративної відповідальності, на ще 116 накладено дисциплінарні стягнення.
«Найчастіше до кримінальної відповідальності притягували за пропозицію, обіцянку або надання неправомірної вигоди службовій особі, тобто пропозицію хабаря (604 особи); декларування недостовірної інформації (116 осіб), зловживання впливом (89 осіб)», – зазначили в НАЗК.
До адміністративної відповідальності, зокрема, залучали за несвоєчасне подання декларації (3742 людини), неповідомлення про наявність в особи реального конфлікту інтересів (165 осіб).
Найчастіше як до кримінальної, так і до адміністративної відповідальності притягували депутатів місцевих рад, посадових осіб Національної поліції і державних службовців.
Дисциплінарні стягнення найчастіше накладали за:
порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів (на 31 особу); порушення обмежень щодо використання службових повноважень та отримання неправомірної вигоди або подарунка (на 24 осіб); несвоєчасне подання декларації (на 17 осіб).
Протягом 2020 року з реєстру корупціонерів вилучили 21 особу:
15 осіб на підставі рішень суду апеляційної інстанції про скасування вироку, ухвалення виправдувального вироку, скасування постанови про накладення адміністративного стягнення за корупційне або пов’язане з корупцією правопорушення; шістьох осіб на підставі наказу про скасування накладення дисциплінарного стягнення.
https://www.facebook.com/NAZKgov/posts/3711730192220211
НАЗК займається контролем та перевіркою декларацій посадовців, воно аналізує, чи всі суб’єкти декларування подали декларації і чи відповідає вартість їхнього майна і витрати доходам.
2020 року через пандемію коронавірусу і карантин кампанія подання електронних декларацій тривала довше, ніж зазвичай, – із 1 січня до 31 травня включно. За цей час, як повідомили в НАЗК українці подали 909 тис. декларацій (2019 року було 823 тис.).
1 січня 2021 року в Україні стартувала щорічна кампанія подання декларацій особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.