Покрити дефіцит держбюджету в розмірі 236–240 млрд грн 2021 року можна завдяки радикальному скороченню витрат і податкових стимулів для розвитку бізнесу. Так вважають експерти, опитані виданням delo.ua.
Ексзаступник голови правління Національного банку України, економіст Олександр Савченко вважає дефіцит на рівні 5,5% ВВП дуже значним. За його словами, єдиним способом зменшення або цілковитого усунення дефіциту є скорочення непотрібних статей витрат.
«Але це дуже непопулярні кроки і ніхто поки на це не зважився. Наприклад, потрібно скоротити чисельність чиновників – за нормами Європейського союзу, приблизно втричі. Або ліквідувати абсурдні рудиментарні витрати, які є тільки в нас та РФ – утримання апаратів безлічі академій наук. Метричних, педагогічних тощо. Там теж ідеться про мільярди. Не інститути, а саме апарати – вони витрачають десь 30% грошей. Ще приклад – ліквідувати Конституційний Суд і зробити палату при Верховному Суді. Тоді витрати з кількох мільярдів можна скоротити не вдвічі-втричі, а в десять. Ось таких рішень потрібно ухвалювати сотні. А це дуже непопулярні кроки, які дуже складно зробити», – вважає Савченко.
Іншим напрямом є збільшення дохідної частини бюджету. На думку голови громадської організації «Рада інституційних реформ» Олександра Кучеренка, це потрібно зробити через створення податкових стимулів, а не завдяки перерозподілу прибутку держпідприємств і НБУ.
«Труднощі з адмініструванням податків та їхньої ставки зараз не сприяють розвитку підприємництва, – говорить експерт. – Водночас тривають спроби поповнити бюджет коштом мит на імпорт і акцизів. Інші країни роблять більший акцент на податках на прибуток фізичних осіб і податках на виробництво товарів та послуг».
Спрощення адміністрування податків та їх скорочення має супроводжувати зміна філософії і структури податкової служби як такої.
«Податкові органи мають бути максимально централізованими за принципом Великобританії або тієї самої Латвії, наприклад. Бути помічником підприємця у сплаті податків і не «нависати», – стверджує Олександр Кучеренко.
Скорочення податкового тиску допоможе поступово вивести бізнес із тіні і зупинити відтік підприємців і трудових ресурсів у країни Східної Європи, вважають експерти.
Верховна Рада ухвалила держбюджет України на 2021 рік 15 грудня. Доходи бюджету передбачено на рівні 1,092 трлн грн, видатки – 1,328 трлн грн. Прожитковий мінімум із 1 січня встановлюють на рівні 2189 грн.
21 грудня його підписав голова Верховної Ради Дмитро Разумков, документ передали на підпис президенту України Володимирові Зеленському.