Призначення колишнього топменеджера НАК «Нафтогаз України» Юрія Вітренка в.о. міністра енергетики після непідтримання його кандидатури Верховною Радою порушило принципи парламентської демократії.
Про це 22 грудня заявив у Facebook колишній міністр закордонних справ України Павло Клімкін.
«Енергетики отримали на свій день подарунок у вигляді нового керівника відомства. Абсолютно безвідносно кандидатури Вітренка (у мене, до речі, є досвід взаємодії з ним на міжнародному напрямку), це – ляпас принципам парламентської демократії. У будь-якій європейській країні неможливо уявити, що уряд призначає тимчасовим виконувачем обов’язків того, хто не пройшов парламентське голосування», – написав дипломат.
Він вважає, що цей приклад Україні «довго згадуватимуть», коли українські політики будуть знову говорити про «поступ демократії в Україні» та готовності до наступних кроків у просуванні країни в НАТО і Європейський союз.
«Останні тижні всі обговорювали конституційну кризу, насправді у нас тотальна інституційна криза, а парламентсько-президентська республіка стає просто рядком у Конституції. Це необхідно змінити», – заявив Клімкін.
https://www.facebook.com/pavloklimkin.ua/posts/1345681615779191
17 грудня комітет Верховної Ради з питань енергетики та комунальних послуг не підтримав призначення Вітренка на пост першого віцепрем’єра – міністра енергетики України. Того ж дня Рада відмовилася підтримати його кандидатуру. «За» проголосувало 186 народних депутатів за мінімально необхідних 226.
21 грудня стало відомо, що Вітренко претендує на посаду заступника міністра енергетики України.
Того ж дня Кабінет Міністрів України звільнив Ольгу Буславець із посади першого заступника міністра енергетики за її заявою і призначив на цю посаду Вітренка. Він також виконуватиме обов’язки міністра.
Вітренко співпрацював із «Нафтогазом» із 2002 року. Він був радником керівників компанії, у 2004–2005 роках працював начальником одного з відділів НАК. У 2014 році повернувся в «Нафтогаз», був директором із розвитку бізнесу, з 2018-го був виконавчим директором. Брав участь у Стокгольмському арбітражі, який задовольнив вимоги України в суперечках із «Газпромом» про закупівлю та транзит російського газу. Він завершив роботу в компанії в липні 2020-го.