Виконувач обов’язків глави Міненерго України Юрій Вітренко 15 січня у Facebook заявив, що за пропозицію розблокувати експорт газу з Росії його критикують російські агенти.
«Після військової агресії Росії проти України психіка багатьох із нас є особливо чутливою до питань, які пов’язані з Росією. Тому сумно спостерігати, як зараз відкриті російські агенти та навіть уже «консерви» запускають хвилю «обурення» щодо моїх слів про необхідність тиску на «Газпром»/РФ – щоб були перенесені точки передачі газу для європейських покупців газпромівського газу із західного кордону України на східний, і щоб був розблокований експорт газу з Росії незалежними видобувниками та експорт газу з Центральної Азії«, – написав Вітренко.
За його словами, для України це «питання десятків мільярдів доларів».
«Для України це вигідно тому, що це створює додатковий попит на потужності української газотранспортної системи для транзиту газу в Європу, а також знижує ціну газу на українському оптовому ринку до рівня експортного паритету, що підвищує конкурентноздатність української економіки та купівельну спроможність українських громадян тощо. Питання десятків мільярдів долларів для України. Саме тому це невигідно РФ, і тому вона це блокує на політичному рівні. І ось зараз на допомогу політичному керівництву Росії приходять агенти в Україні. Раніше вони запускали хвилю щодо начебто мого зв’язку з олігархами, але цього їм тепер не вистачає. Палитесь, товарісчі. Я вас так лякаю?» – сказав Вітренко.
https://www.facebook.com/YVitrenko/posts/241122967464266
В Україні тарифи для населення на послуги розподілу і транспортування газу зросли з 1 січня 2021 року. Згідно з тарифами 55 газопостачальних компаній, цього місяця вартість газу становитиме від 6,99 грн до 10,8 грн за 1 м³. У більшості постачальників газ подорожчав приблизно на 1 грн. Окрім того, 2021 року зросли тарифи на транспортування газу (у середньому майже вдвічі: цього року вартість послуг із розподілу природного газу становитиме приблизно 2 грн за 1 м³ проти 1,2 грн минулого року). Також в Україні зросли тарифи на тепло (середньозважений тариф для 23 генерувальних компаній встановлено на рівні 1121,71 грн/Гкал).
Після підвищення тарифів у Полтаві, Львові, Одесі, Вінниці, Краматорську, Херсоні та інших містах люди виступили проти підвищення цін на газ. Від початку січня протести проводили на Прикарпатті, у Полтавській і Харківській областях. У кількох населених пунктах протестувальники перекривали дороги.
Президент України Володимир Зеленський поставив уряду завдання терміново вирішити питання з тарифами на газ для населення.
13 січня прем’єр-міністр України Денис Шмигаль на засіданні уряду сказав, що Кабмін введе держрегулювання ціни на газ для населення, під час карантину вона не перевищить 6,99 грн за м³.
14 січня в «Нафтогазі» заявили, що готові відпускати газ за регульованою ціною.
Цього самого дня Вітренко запропонував закуповувати газ у «незалежних компаній із Росії». За це його розкритикувала група політиків. Зокрема, народна депутатка від «Європейської солідарності» Ірина Геращенко зазначила, що у РФ не існує незалежних газових компаній. Колишній секретар Ради нацбезпеки і оборони України Олександр Турчинов підкреслив, що відновлення енергетичної залежності від Кремля стане потужним ударом по незалежності та обороноздатності України.
10-річний контракт між Україною і Росією про постачання та транзит газу закінчився 31 грудня 2019 року. Від осені 2015-го Україна не імпортує природного газу за контрактом із «Газпромом», закуповуючи його на своєму західному кордоні.