Кремль не надав аргументів про свою непричетність до отруєння російського опозиціонера Олексія Навального. Таку думку російський правозахисник Марк Фейгін висловив «Обозревателю» у інтерв’ю, яке опублікували 23 грудня.
«Поки що Кремль не представив якихось контраргументів на свій захист, окрім заяви [президента РФ Володимира] Путіна на великій пресконференції 17 грудня, де він звинуватив у всьому західні спецслужби. А де докази? Їх немає. Тому поки що інформація трактується на користь Навального», – сказав він.
Правозахисник вважає взаємовиключним сенс заяви ФСБ про те, що запис розмови з імовірним отруйником, нібито співробітником спецслужби Костянтином Кудрявцевим, який опублікував Навальний, – провокація і підробка.
«То це підробка чи провокація? Це абсолютно різні речі. Якщо те й інше – то це несумісні характеристики. Якщо на іншому кінці не було цього горезвісного Кудрявцева і запис підробка, то ви так і скажіть, що такого оперативника у нас немає. Але коли до нього приїхала соратниця Навального Любов Соболєва, її затримали за статтею «недоторканність житла». Ну, це така стаття, яка щодо інших фізичних осіб просто не порушується. Об’єктивної сторони «злочину» немає», – пояснив Фейгін.
За його словами, «все, що зараз робить влада, тільки підтверджує справедливість звинувачень, висунутих Навальним».
«Я не почув нічого, що якось по-іншому пояснювало б картину подій серпня цього року», – підкреслив Фейгін.
Правозахисник зазначив, що за характером мови та лексики нібито Кудрявцева «зрозуміло, що він кретин».
«Але не це головне. Справді – а чому він говорив через звичайний зв’язок, та ще й по незахищеній лінії? Психологія цих людей така, що вони не вірять у можливість стати об’єктами пранку. Відчуття безкарності та вседозволеності у Росії з боку ФСБ досягло таких масштабів, що вони не уявляють, що хтось посміє розмовляти з ними у стилі «розводу». Відчуття абсолютної влади понижує рівень сприйняття небезпеки того, що вони можуть стати об’єктами якихось пранків. У них навіть у голові не поміщається, що хтось посміє таке зробити, адже за це й «Новачком» нагодувати можна. Таке відчуття і підвело Кудрявцева», – вважає Фейгін.
Відео розмови із Кудрявцевим Навальний оприлюднив 21 грудня. Політик назвався помічником секретаря Радбезу РФ Миколи Патрушева і «попросив прояснити моменти, необхідні для доповіді начальству». Співрозмовник Навального засвідчив факт проведення операції та сказав, що той вижив лише завдяки збігу обставин, а також розповів, що отруйну речовину нанесли на білизну Навального.
Літак, яким Навальний летів із Томська до Москви, екстрено сів у Омську через погіршення стану політика 20 серпня. Опозиціонер перебував у токсикореанімації лікарні швидкої медичної допомоги №1 в Омську без свідомості.
22 серпня Навального літаком доправили до берлінської клініки «Шаріте».
Німецький уряд 2 вересня повідомив, що в організмі Навального виявили сліди речовини, схожої за складом на «Новачок». Біологічний матеріал, який взяли у політика, досліджувала спеціальна лабораторія збройних сил Німеччини. Факт отруєння Навального речовиною із групи «Новачок» підтвердили також лабораторії у Франції та Швеції.
Навальний був у комі протягом 18 днів. Лікарі «Шаріте» повідомили 7 вересня про те, що вивели його із медичної коми та від’єднали від апарата штучної вентиляції легенів. 14 вересня німецькі лікарі поінформували, що політик почувається краще і вже зводиться на ноги. 22 вересня Навального виписали із клініки, він проходить реабілітацію.
У МЗС РФ сказали, що заяви про отруєння Навального не підкріплені фактами. Глава Служби зовнішньої розвідки РФ Сергій Наришкін стверджував, що на час вильоту до Німеччини слідів отрути в організмі політика не було.
Як писала Le Monde, Путін 14 вересня під час телефонної розмови із президентом Франції Еммануелем Макроном припустив, що Навальний «із невстановленої причини» міг сам ужити отруту із групи «Новачок».
15 жовтня Європейський союз запровадив санкції проти шістьох російських чиновників через отруєння Навального. До санкцій приєдналася Великобританія. Палата представників Конгресу США закликала Білий дім також ввести санкції.
14 грудня оприлюднили розслідування The Insider, Bellingcat, CNN і Der Spiegel, у якому повідомляли, що Навального отруїла у Томську група співробітників ФСБ. За даними розслідувачів, це була друга протягом двох місяців спроба отруєння – під час першої, у липні 2020 року, постраждала дружина опозиціонера Юлія. Навальний разом із дружиною брали участь у розслідуванні. Політик оприлюднив відео, у якому сказав, що знає імена отруйників. Опозиціонер наголосив, що вважає замах на себе терористичним актом, який організувала ФСБ за наказом Путіна.