Президент України Володимир Зеленський у телефонній розмові із президентом Португалії Марселу Ребелу де Соузою підняв тему розподілу сертифікованої вакцини проти COVID-19 та можливості її отримання Україною найближчим часом. Про це повідомляє Офіс президента України.
«Буду вдячний за сприяння в наданні перших вакцин COVAX уже в січні-лютому», – сказав Зеленський.
Лідери держав обговорили низку питань двостороннього порядку денного, передовсім активізацію торгово-економічного співробітництва.
Зеленський подякував за підтримку Португалією суверенітету і територіальної цілісності України. Співрозмовники обговорили подальшу взаємодію на шляху інтеграції України в Північноатлантичний альянс.
Окремо президенти зупинилися на справі Ігоря Гоменюка. Володимир Зеленський подякував португальській стороні за справедливу компенсацію і турботу про рідних загиблого. «Ми впевнені, що португальська сторона забезпечить повне та неупереджене розслідування обставин смерті громадянина України Ігоря Гоменюка в березні 2020 року», – сказав Зеленський.
Зеленський запросив португальського колегу здійснити офіційний візит в Україну. У відповідь де Соуза запросив українського президента відвідати Португалію з візитом ще під час головування Португалії в ЄС у першому півріччі 2021 року.
Головний санлікар Віктор Ляшко повідомляв, що Україна в межах глобальної ініціативи COVAX розраховує безплатно отримати 8 млн доз вакцини, їх вистачить для вакцинації 4 млн осіб (щеплення одній людині роблять двічі). Пізніше він говорив, що Україна може отримати додатково ще 8 млн доз. Про те, що Україна отримає 16 млн доз вакцини, 29 грудня заявляв міністр Кабміну Олег Немчінов.
31 грудня Міністерство охорони здоров’я України повідомило про закупівлю першої партії вакцини проти коронавірусу на 964 млн грн. Ідеться про китайську вакцині проти COVID-19 компанії Sinovac Biotech. 700 тис. доз вакцини, за словами Зеленського, Україна отримає взимку 2021 року. Вакцина пройшла третій етап клінічних випробувань в Індонезії, Туреччині та Бразилії. У Туреччині дослідження продемонстрували 91,25% ефективності, в Індонезії – 65,3%, у Бразилії – загалом 50,38%.
Станом на 13 січня від початку епідемії коронавірус в Україні підтвердили у 1,13 млн осіб, 826,8 тис. хворих на COVID-19 одужали, а 20 214 – померли.