Президент України Володимир Зеленський зареєстрував законопроєкт №4439 про відтермінування до 1 січня 2022 року обов’язкового однорічного використання касових апаратів для фізосіб-підприємців (ФОП), які є платниками єдиного податку другої – четвертої груп. Про це йдеться в тексті президентського документа на сайті Верховної Ради України.
Документом запропоновано визначити граничний обсяг доходів для використання спрощеної системи сплати єдиного податку. Крім цього, президентський законопроєкт продовжує до 1 січня 2022 року застосування знижених розмірів штрафів за порушення вимог закону про використання реєстраторів розрахункових операцій (РРО) під час розрахунків.
Серед іншого законопроєкт скасовує штрафи за невідповідність готівки на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній у денному звіті РРО. Документ вводить поняття «дистанційні послуги» і скасовує РРО для їх надання за умови розрахунків за допомогою банківських систем.
У пояснювальній записці до законопроєкту зазначено, що він забезпечить створення умов для адаптації малого бізнесу до застосування нових правил обліку розрахункових операцій, зменшить адміністративне навантаження на бізнес, а також буде сприяти збереженню робочих місць, розвитку підприємництва та виведенню економіки з тіні.
Усе це призведе до збільшення доходів як державного, так і місцевих бюджетів, переконані на Банковій.
Зеленський ухвалив таку ініціативу після того, як 17 листопада в Києві підприємці виступили проти введення касових апаратів і карантинних обмежень. Під час акції сталися сутички між підприємцями та силовиками. Сутички спалахнули з новою силою ввечері після того, як депутати не підтримали законопроєкт №4313-д про відтермінування введення касових апаратів для фізосіб-підприємців (ФОП). Протестувальники спробували прорватися до будівлі Ради, але їх не пропустили силовики.
Президент України 17 грудня 2019 року підписав закон про касові апарати, що дозволяє використовувати програмні реєстратори розрахункових операцій (РРО) поряд із традиційними. Цей документ зобов’язував ФОП використовувати РРО. Водночас уведення програмних РРО не торкнулося фізосіб, а також фізосіб-підприємців, які перебувають у першій групі оподаткування.
Норма про застосування РРО фізособами-підприємцями з другої до четвертої групи, а також усіма ФОП із «групи ризику» (інтернет-магазини; кур’єрські служби; реалізатори складної побутової техніки та електроніки, на яку видають гарантію; продавці ювелірних виробів, запчастин, уживаних товарів; ресторани, кафе; туристичні агентства, готелі, послуги з бронювання) мала набути чинності з 1 січня наступного року.