Що сталося
20 січня 2021 року в Китаї викладач англійської мови Ма Юань виступив за допомогою відеозв’язку на благодійному заході для сільських вчителів. Фрагмент виступу тривалістю менше ніж хвилина опублікувало в соцмережах китайське державне видання Global Times. І це викликало фурор у західних ЗМІ, особливо в ділових виданнях.
За даними агентства Bloomberg, 50-секундний ролик спричинив сплеск на американській біржі, де акції однієї з компаній миттєво подорожчали на 8,5%, а на гонконгській біржі зросли на 11%, додавши до ринкової вартості компанії приблизно $63 млрд.
Що це за викладач англійської, одна поява якого приносить мільярди доларів? Ма Юань більше відомий світу як Джек Ма. Він – мільярдер, засновник гігантської платформи для онлайн-торгівлі Alibaba і найзаможніший бізнесмен у півторамільярдному Китаї. За оцінкою журналу Forbes, Ма посідає 17-те місце в переліку найбагатших людей планети, його статки на початок 2021 року оцінювали в $61,5 млрд.
56-річний Джек Ма не з’являвся на публіці майже три місяці, що спричинило масу чуток і домислів, оскільки зник бізнесмен після досить жорсткої критики на адресу влади Китаю.
Із чого все почалося
24 жовтня 2020 року Джек Ма виступив у Шанхаї на фінансовому саміті Bund Finance Summit. У 20-хвилинній промові мільярдер розкритикував систему регулювання Китаю за стримування розвитку технологій і інновацій, а також порівнював банківські правила у країні із «клубом літніх людей».
Минуло трохи більше ніж тиждень – і Ма викликали до Китайської комісії з регулювання ринку цінних паперів, а наступного дня скасували виданий раніше дозвіл на розміщення акцій на шанхайській і гонконгській біржах. Так китайський державний регулятор зірвав Джеку Ма залучення щонайменше $37 млрд за первинне розміщення акцій його нової фінансово-технологічної компанії Ant Group. Якби вихід на біржу все ж стався, це стало б найбільшим первинним публічним розміщенням в історії фінансових ринків.
За інформацією The Wall Street Journal, за забороною стояв особисто глава КНР Сі Цзіньпін. Посилаючись на китайських посадовців, видання пише, що Джек Ма розлютив керівництво держави, а його виступ на саміті «став кульмінацією багаторічних напружених стосунків між найвідомішим підприємцем Китаю і урядом, стурбованим його впливом».
Невдовзі управління з контролю за ринком Китаю оголосило про початок антимонопольного розслідування стосовно компанії Джека Ма Alibaba Group, повідомляло агентство Associated Press. Регулятор у своїй заяві з одного речення сказав, що вивчає практику Alibaba під назвою «вибрати одне із двох», яка вимагає від ділових партнерів уникати співпраці та взаємодії з конкурентами. Про ймовірні штрафи або терміни такого вивчення в повідомленні нічого не було.
Щодо самого мільярдера, він після жовтневого виступу зник із публічного поля майже на три місяці і дій китайської влади не прокоментував.
«Попри те, що Ма є одним із найуспішніших бізнесменів Китаю, він дедалі частіше стикається з режимом через свої переваги на користь відкритої і ринкової економіки. Поки що немає жодних припущень, що йому завдано фізичної шкоди», – писало The Daily Mail.
Версії зникнення
На тривалу відсутність засновника Alibaba звернули увагу провідні світові ЗМІ. Серія статей про зникнення знаменитого мільярдера з’явилася відразу після того, як Ма не з’явився на фінал власного шоу для підприємців-початківців Africa’s Business Heroes, а його фото зникло з веб-сторінки журі.
Після резонансу у ЗМІ китайська влада заявила, що в питанні зникнення Ма потрібно вірити тільки офіційній інформації. Така відповідь лише посилила підозри в тому, що жовтневий виступ бізнесмена мав для нього серйозні наслідки.
У добровільне бажання мільярдера більше не з’являтися на публіці вірилося мало, оскільки Ма не приховував своєї любові до публічності. Він зустрічався з лідерами багатьох країн, включно з американськими президентами Бараком Обамою і Дональдом Трампом, із якими обговорював економіку і взаємовідносини США та Китаю. У листопаді 2019-го Ма приїздив в Україну, де зустрівся із президентом Володимиром Зеленським.
Низка західних ЗМІ дійшла висновку, що Ма сам як член Комуністичної партії зайшов за червоні прапорці у стосунках з керівництвом держави, яке відносно лояльно раніше до нього ставилося, оскільки його технологічний онлайн-бізнес був корисним для економіки Китаю.
На початку цього року американський фінансовий журналіст і ведучий телеканалу CNBC Девід Фабер заявив у прямому ефірі, що Джек Ма нікуди не зникав, а просто вирішив перечекати несприятливий час. «Він не з’являється на публіці, але це не означає, що він зник», – підкреслив журналіст.
Згоден із Фабером і очільник пекінської консалтингової компанії BDA China Дункан Кларк. У розмові з Reuters він припустив, що Ма «веліли залягти на дно» з огляду на пильну увагу влади до його бізнесу.
У самому Китаї ширилися чутки, що Ма або заарештовано, або він утік із країни і манівцями перебрався в Сінгапур. У китайській соцмережі WeChat багато користувачів були впевнені, що Ма «змусили зникнути», зазначає Techcrunch.
Taiwan News писало, що китайський уряд досить безжальний до критиків влади. Як приклад видання навело історію ще одного відомого китайського бізнесмена, Жень Чжицяна, який зник у березні 2020 року, невдовзі після того, як опублікував текст із різкою критикою дій влади у розпал пандемії коронавірусу.
«Я теж сумлінно і з цікавістю аналізую промову [президента] і побачив не імператора, що стоїть там у новому одязі, а клоуна, який роздягнувся догола, але наполягає, що він, як і раніше, імператор», – писав бізнесмен, прозоро натякаючи на голову Цзіньпіна. Шість місяців по тому Чжицян зізнався в корупційних злочинах, і його засудили до 18 років позбавлення волі.
Хай там як, Джек Ма вже з’явився (або його презентували) на публіці. У першому після тривалого зникнення ролику мільярдер, як зазначає Bloomberg, лише розповів про те, що він приділятиме більше часу благодійності, але нічого не сказав про свій конфлікт з урядом і про причини своєї тривалої відсутності.
Зникнення позначилося на капіталі Ма. За час його відсутності акції Alibaba впали і статки мільярдера зменшилися на $11 млрд.