1. Виключення із Кримінального кодексу України статті 375 зменшить кількість випадків тиску на суддів, – Лариса Швецова
Виключення із Кримінального кодексу України статті 375 (постановлення суддею завідомо неправосудного вироку, рішення, ухвали або постанови) дасть змогу привести функціональний імунітет судді у відповідність до міжнародних стандартів. На цьому наголосила член ВРП Лариса Швецова під час онлайн-зустрічі на тему «Консультації щодо стандартів Ради Європи стосовно притягнення судді до кримінальної відповідальності за постановлення неправосудного рішення». Нагадаємо, що відповідно до Рішення Конституційного Суду України № 7-р/2020 у грудні 2020 року втрачає чинність визнана неконституційною стаття 375 Кримінального кодексу України (постановлення суддею завідомо неправосудного вироку, рішення, ухвали або постанови). Наразі законотворці вирішують, якою буде редакція вказаної статті.
Лариса Швецова зауважила, що Вища рада правосуддя послідовно виступає за декриміналізацію статті 375 КК України.
2. ВРП ініціює встановлення доплат працівникам апаратів судів на період дії карантину
ВРП звернулася до Кабінету Міністрів України з ініціативою внести зміни до постанови КМУ від 29 квітня 2020 року № 375 з метою встановлення доплат до заробітної плати працівникам апаратів судів на період дії карантину. Вказана постанова регулює деякі питання оплати праці окремих категорій працівників, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину. Наразі категорія працівників апаратів судів не включена до визначеного постановою переліку. Зазначена у постанові № 375 доплата не встановлена.
ВРП ініціює внесення змін до постанови № 375 в частині доповнення переліку осіб, яким встановлено доплату до заробітної плати на період дії карантину та протягом 30 днів з дня його відміни, категорією працівників апаратів судів.
3. Дефіцит кадрів ускладнює роботу не лише судів, а й суміжних правових інститутів, – Андрій Овсієнко
Коли робота судів ускладнена через нестачу кадрів і суд не має змоги швидко та якісно здійснювати правосуддя, це негативно впливає на роботу і адвокатів, і прокурорів. На цьому наголосив Голова Вищої ради правосуддя Андрій Овсієнко під час першої зустрічі у межах національної дискусії «Доступ до правосуддя: реалії та перспективи», ініційованої ВРП.
З огляду на критичну ситуацію, за словами Голови ВРП, існує гостра необхідність у виправленні непродуманих норм законодавства, ухваленні законопроєкту № 3711 і відновленні роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Голова ВРП розповів, що Рада, зі свого боку, в межах тимчасових повноважень, наданих Законом України 679-IX, вживає всіх заходів, щоб запобігти повному колапсу в судовій системі.
Андрій Овсієнко зазначив, що започаткуванням дискусії «Доступ до правосуддя: реалії та перспективи» ВРП прагне синхронізувати бачення усієї правничої спільноти щодо напрямів розвитку судової системи та шляхів подолання наявних проблем, а також консолідувати зусилля задля досягнення результатів, важливих для всього суспільства.
Відеозапис дискусії від 23.11.2020
4. Суддю Вищого адміністративного суду України звільнено у відставку
ВРП ухвалила звільнити у зв’язку з поданням заяви про відставку Юрія Рецебуринського з посади судді Вищого адміністративного суду України.
5. ВРП відрядила чотирьох суддів для здійснення правосуддя
ВРП вирішила відрядити для здійснення правосуддя трьох суддів до Бабушкінського районного суду міста Дніпропетровська та одного суддю до Ленінського районного суду міста Кіровограда шляхом тимчасового переведення, а саме:
суддю Золочівського районного суду Львівської області Кіпчарського Олександра Миколайовича – до Бабушкінського районного суду міста Дніпропетровська з 8 грудня 2020 року по 29 вересня 2021 року; суддю Добропільського міськрайонного суду Донецької області Кошлю Андрія Олександровича – до Бабушкінського районного суду міста Дніпропетровська з 8 грудня 2020 року по 29 вересня 2021 року; суддю Покровського районного суду Дніпропетровської області Лукінову Катерину Сергіївну – до Бабушкінського районного суду міста Дніпропетровська з 8 грудня 2020 року строком на один рік; суддю Знам’янського міськрайонного суду Кіровоградської області Тьора Євгенія Миколайовича – до Ленінського районного суду міста Кіровограда з 8 грудня 2020 року по 24 вересня 2021 року.
6. Лідія Ізовітова: Участь суддівського корпусу, адвокатської спільноти та вчених у формуванні ВККСУ має бути вирішальною
«Дуже важливо визначитись, чи формування складу Конкурсної комісії за участі міжнародних експертів не суперечить Декларації про державний суверенітет України та Конституції України? Ознакою державного суверенітету є невідчужуваність, тобто неможливість довільної відчуженості легітимної та легальної влади», — наголосила Лідія Ізовітова, Голова НААУ, Голова РАУ під час першого фахового обговорення в межах національної дискусії «Доступ до правосуддя: реалії та перспективи».
На її думку, подальше просування ідеї залучення міжнародних експертів до формування конституційних та державних органів може надалі мати руйнівний ефект не тільки для незалежності судової влади. Адже аналогічна вимога може з часом поширитися і на формування законодавчого органу та інші вибори, коли кандидатів будуть фільтрувати міжнародні комісії.
«Найбільшу питому вагу в участі у формуванні складу ВККСУ повинні мати представники суддівського корпусу, адвокатської спільноти та вчені, – переконана Лідія Ізовітова. – Аналогічний підхід запроваджено у чинній Конституції України щодо формування складу ВРП (стаття 131). І такий порядок формування закладає основи професійності та незалежності цього конституційного органу».
7. Президент України підтримав подання ВРП про призначення семи суддів
Указами Президента України Володимира Зеленського від 24 листопада 2020 року № 512/2020, № 513/2020 та № 514/2020 до місцевих загальних судів призначено семи суддів. Рішення внести подання про призначення вказаних суддів Вища рада правосуддя ухвалила 29 жовтня 2020 року.
8. Визначено середній час для розгляду судових справ
ВРП вирішила рекомендувати ДСА України та Раді суддів України застосовувати показники середньої тривалості розгляду судових справ при ухваленні рішень та здійсненні заходів з питань організаційного забезпечення діяльності судів. Показники середнього часу, необхідного для розгляду судових справ, можуть бути використані для визначення нормативної чисельності суддів та слугувати підставою для визначення пріоритетів фінансового забезпечення судової влади.
9. Оголошення про початок процедури відрядження суддів
Вища рада правосуддя відповідно до рішень від 24 листопада 2020 року № 3239/0/15-20 та № 3240/0/15-20 оголошує про початок процедури відрядження суддів до іншого суду того самого рівня і спеціалізації для здійснення правосуддя, а саме до:
Добровеличківського районного суду Кіровоградської області – 2 суддів;
Ленінського районного суду міста Миколаєва – 2 суддів.
10. Суддю Центрального районного суду міста Миколаєва Олександра Чулупа тимчасово відсторонено від здійснення правосуддя
Рішення про притягнення судді до дисциплінарної відповідальності та застосування до нього дисциплінарного стягнення у виді подання про звільнення з посади ухвалила Третя Дисциплінарна палата Вищої ради правосуддя 25 листопада 2020 року.
11. Богдан Львов: Питання заповнення вакантних посад суддів потребує негайного вирішення
Під час першої зустрічі в рамках національної дискусії «Доступ до правосуддя: реалії та перспективи» заступник Голови Верховного Суду, Голова Касаційного господарського суду Богдан Львов наголосив: «Позиція Верховного Суду залишається послідовною. Верховний Суд підтримує висновок Європейської комісії «За демократію через право» (Венеційська комісія) стосовно законопроєкту № 3711, зокрема щодо питань, які необхідно врегулювати для відновлення нормальної роботи судової системи загалом через заповнення вакантних посад новими кадрами, тобто формування ВККСУ. Це питання потребує негайного вирішення».
Також заступник Голови Верховного Суду зазначив, що потребують вирішення питання стосовно існування Верховного Суду України та вищих спеціалізованих судів, які до цього часу фактично продовжують існувати, і процедура їх ліквідації не буде завершена доти, доки не буде працевлаштований останній суддя із цих судів. Богдан Львов зауважив, що актуальним залишається питання щодо заповнення понад двох тисяч суддівських вакансій, та водночас наголосив, що ця кількість постійно збільшується.
12. Третє офіційне видання документів КРЄС доступне українською мовою
Офіційне видання документів Консультативної ради європейських суддів містить Велику хартію суддів та 22 Висновки (2001–2019 роки), які надають розгорнутий опис стандартів Ради Європи стосовно функціонування та устрою судової влади, ролі суддів у забезпеченні єдності застосування права, характеру відносин судової влади з іншими гілками влади, адвокатами, прокурорами та суспільством у цілому. «Документи Консультативної ради європейських суддів» друкуються двома мовами – англійською та українською.
Презентаційне відео можна переглянути тут.
13. Оксана Блажівська: Ухвалення законопроєкту № 3711 посприяє запуску Вищого суду з питань інтелектуальної власності
Про це член Вищої ради правосуддя Оксана Блажівська сказала під час виступу на VII Міжнародному форумі з інтелектуальної власності, організованому видавництвом «Юридична практика». Зокрема, вона наголосила, що запропоновані законопроєктом № 3711 «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо діяльності Верховного Суду та органів суддівського врядування» зміни дадуть змогу сформувати Вищу кваліфікаційну комісію суддів України та поновити процес добору, кваліфікаційного оцінювання суддів. Лише за умови відновлення роботи ВККСУ можна говорити про втілення ідеї створення спеціалізованого суду з розгляду справ у сфері захисту інтелектуальної власності. Член ВРП зазначила, що зараз спори у сфері інтелектуальної власності розглядаються загальними та господарськими судами залежно від суб’єктного складу позову із правом апеляційного та касаційного оскарження.
14. У спорах щодо права інтелектуальної власності доцільно застосовувати медіацію, – Лариса Швецова
Член ВРП Лариса Швецова під час виступу на VII Міжнародному форумі з інтелектуальної власності, організованому видавництвом «Юридична практика», наголосила на потребі забезпечення всіх умов, необхідних для початку роботи суду з питань інтелектуальної власності, а також на актуальності застосування медіації для врегулювання спорів цієї категорії. За її словами, доцільність існування суду з питань інтелектуальної власності очевидна, адже спори, які стосуються інтелектуальної власності, – це дуже специфічна категорія справ, і для їх розгляду потрібні спеціально підготовлені судді.
15. ВРП підтримує намір удосконалити механізм розгляду та врахування консультативних висновків Ради
ВРП у консультативному висновку до законопроєкту № 3588 підтримує ідею нормативного закріплення у Законі України «Про Регламент Верховної Ради України» порядку опрацювання законопроєктів з питань утворення, реорганізації чи ліквідації судів, судоустрою і статусу суддів та обов’язкового врахування консультативних висновків. Водночас ВРП вважає неприйнятною норму про створення спеціального органу для підготовки висновків – Комісії по взаємодії ВРП з органами державної влади із питань утворення, реорганізації, ліквідації та функціонування судів, судоустрою і статусу суддів.
Вища рада правосуддя підтримує законопроєкт № 3588 за умови його доопрацювання та врахування зауважень і пропозицій.
16. Богдан Моніч: Кадровий голод — найгостріша проблема судової влади
Голова Ради суддів України Богдан Моніч, виступаючи під час першої зустрічі в рамках національної дискусії «Доступ до правосуддя: реалії та перспективи» зазначив: «Вирішення питання дефіциту суддів запропоноване у законопроєкті № 3711, щодо якого Рада суддів України висловила схвальну позицію, яка, до речі, збігається з позицією Вищої ради правосуддя та Верховного Суду. Водночас окремі положення законопроєкту Міністерства юстиції України несуть загрозу для незалежності судової влади та не відповідають Конституції України. А це повністю може паралізувати діяльність судової гілки влади».
Також Богдан Моніч зазначив, що насамперед необхідно напрацьовувати певну стратегію розвитку судової гілки влади, не реформування, а саме розвитку судової влади.
17. Андрій Овсієнко: Оптимізацію системи судів потрібно розглядати як один із чинників покращення доступу до правосуддя
Лише комплексний підхід може стати запорукою того, що система судів буде створена за максимально ефективним принципом і забезпечуватиме реальний доступ до правосуддя як пересічних громадян, так і всіх без винятку учасників судових процесів. Таке переконання висловив Голова ВРП Андрій Овсієнко під час круглого столу, присвяченого питанню оптимізації системи судів. За словами Андрія Овсієнка, у такому важливому процесі, як оптимізація системи судів варто враховувати попередній досвід. Треба зважати, що існують об’єктивні чинники, які можуть або позитивно впливати на ефективність, або ускладнювати систему і доступ до правосуддя. Тож при створенні нової мережі судів необхідно враховувати географічне розташування судів, логістику, кількість населення в кожному окремому адміністративному районі, комунікації, рівень забезпечення засобами електронного судочинства тощо.
18. Дмитро Бездоля: Реалії судової влади — це фінансовий та кадровий колапс
«Першим кроком для вирішення питання кадрового дефіциту в судах є ухвалення проєкту закону № 3711, який зробить можливим швидкий запуск ВККСУ, про що також було наголошено у висновку Європейської комісії «За демократію через право» (Венеційська комісія) щодо законопроєкту № 3711», – сказав Голова правління ГО «Асоціація розвитку суддівського самоврядування України», суддя Господарського суду Одеської області Дмитро Бездоля під час першої зустрічі в межах національної дискусії «Доступ до правосуддя: реалії та перспективи».
«Про реалії та перспективи в судовій владі говорити досить складно, адже наразі існує колапс, зумовлений незадовільним кадровим та фінансовим забезпеченням. Варто зазначити, що досить тривалий час ми не можемо змінити ці реалії – вже як рік не працює ВККС України. Внаслідок непродуманого реформування та відсутності злагоди та конструктиву в суспільстві наразі ми спостерігаємо великий відтік кадрів не лише серед суддів, але й серед працівників апаратів судів. Ця проблема вимагає негайного вирішення», – наголосив він.
Також Дмитро Бездоля зауважив, що ВРП має бути наділена правом законодавчої ініціативи, що надало б можливість більш результативно вирішувати нагальні питання і термінові проблеми судової влади.
19. При унормуванні порядку моніторингу суддівських декларацій слід враховувати позицію правової спільноти, – Оксана Блажівська
Під час розробки й ухвалення змін до антикорупційного законодавства, зумовлених ухваленням Конституційним Судом України Рішення № 13-р/2020 від 27 жовтня 2020 року, має бути врахована думка правової спільноти. Про це сказала член Вищої ради правосуддя Оксана Блажівська під час засідання робочої групи з питань законодавчого забезпечення ефективної діяльності у сфері запобігання корупції та удосконалення законодавчого регулювання окремих аспектів роботи Конституційного Суду. Оксана Блажівська повідомила, що ВРП розпочала роботу над підготовкою консультативних висновків щодо законопроєктів «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо моніторингу способу життя суддів та з метою приведення його норм у відповідність до рішення Конституційного Суду України № 13-р/2020» (№ 4292), «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо визначення правових та організаційних засад функціонування системи запобігання корупції в судах» (№ 4292-1), «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо визначення відповідальності за порушення вимог фінансового контролю суддями» (№ 4312 ).
20. ВРП прийняла рішення щодо внесення подань про призначення восьми кандидатів на посади суддів
За результатами розгляду матеріалів 26 листопада 2020 року Вища рада правосуддя вирішила внести Президентові України подання про призначення:
МАЗУРЕНКА Вячеслава Вадимовича – на посаду судді Інгулецького районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області;
МАКАРЕНКО Оксани Вікторівни – на посаду судді Господарського суду Харківської області;
ТОРСЬКОЇ Ірини Василівни – на посаду судді Заліщицького районного суду Тернопільської області;
ГРИШКА Олександра Миколайовича – на посаду судді Києво-Святошинського районного суду Київської області;
ЮР’ЄВОЇ Катерини Сергіївни – на посаду судді Краматорського міського суду Донецької області;
ПІКОВСЬКОГО В’ячеслава Юрійовича – на посаду судді Придніпровського районного суду міста Черкас;
ХАРАДЖІ Ольги Олександрівни – на посаду судді Іллічівського районного суду міста Маріуполя Донецької області;
ХОДОРОВСЬКОГО Ігоря Богдановича – на посаду судді Летичівського районного суду Хмельницької області.
21. Андрій Овсієнко: Реформи мають бути спрямовані виключно на стабілізацію та розвиток судової системи
Сьогодні судова система потребує не чергових реформ, а негайної стабілізації та якнайшвидшої ліквідації кадрового дефіциту. На цьому наголосив Голова ВРП Андрій Овсієнко у своєму виступі на IX Щорічному судовому форумі на тему «Вектор розвитку 2020», організованому Асоціацією правників України спільно з Проєктом Ради Європи «Підтримка впровадженню судової реформи в Україні». За його словами, непродумане реформування породжує деструктивні наслідки. Судді залишають посади, новими кадрами суди майже не поповнюються. З огляду на постійне зростання судового навантаження і, як наслідок, збільшення строків розгляду справ, потреба у суддях є надзвичайно гострою. Тому відновлення роботи ВККС, на думку Андрія Овсієнка, має стати пріоритетом не лише для судової системи, а для всього суспільства і держави в цілому. Переглянути відео
22. ВРП звільнила у відставку двох суддів
26 листопада 2020 року Вища рада правосуддя ухвалила звільнити у відставку: Чобура Олександра Володимировича з посади судді Луганського апеляційного суду та Донець Ліану Олексіївну з посади судді Другого апеляційного адміністративного суду.
23. Сергій Чорнуцький: Державна судова адміністрація підтримує ініціативи, які розблоковують діяльність ВККСУ
Брак суддів збільшує навантаження, і через це кількість нерозглянутих справ зростає. Про це наголосив заступник Голови Державної судової адміністрації України Сергій Чорнуцький під час першої зустрічі в межах національної дискусії «Доступ до правосуддя: реалії та перспективи». Він акцентував увагу на тому, що ДСА України підтримує ініціативи, які розблоковують діяльність ВККСУ. «Оптимальним є законопроєкт № 3711, оскільки ним розширено коло суб’єктів делегування представників до конкурсної комісії для проведення конкурсу на зайняття посади члена ВККСУ. Водночас, якщо все ж таки у проєкті закону № 3711 залишиться норма про участь міжнародних експертів у складі конкурсної комісії, то їхній голос має буди дорадчим, а не вирішальним», – зазначив він. Сергій Чорнуцький також повідомив, що до кінця 2020 року для забезпечення роботи судів не вистачає понад 500 млн грн.
24. ВРП відрядила двох суддів для здійснення правосуддя
Вища рада правосуддя вирішила відрядити для здійснення правосуддя двох суддів шляхом тимчасового переведення з 10 грудня 2020 року строком на один рік, а саме: суддю апеляційного суду Закарпатської області Животова Євгена Геннадійовича – до Закарпатського апеляційного суду; суддю Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області Хемич Оксану Богданівну – до Бориславського міського суду Львівської області.
25. Суддю Садгірського районного суду міста Чернівців Андрія Тріску тимчасово відсторонено від здійснення правосуддя
Рішення про притягнення судді до дисциплінарної відповідальності та застосування до нього дисциплінарного стягнення у виді подання про звільнення з посади ухвалила Перша Дисциплінарна палата Вищої ради правосуддя 27 листопада 2020 року.