З 16 січня український бізнес має обслуговувати споживачів державною мовою.
Ця вимога стосується всіх підприємств, установ та організацій, ФОП та інших суб’єктів господарювання, що обслуговують споживачів.
Навіть інтернет-магазини та інтернет-каталоги зобов’язані обслуговувати клієнтів та надавати інформацію про товари і послуги державною мовою.
Хоча інформація й може дублюватися іншими мовами.
Саме з 16 січня 2021 року набуває чинності відповідна вимога Закону № 2704-VIII «Про забезпечення функціонування української мови як державної» (Закон про мову).
Обслуговування українською
Закон про мову ухвалили у квітні 2019 року за каденції Президента Порошенка. В цілому цей Закон набув чинності 16 липня 2019, але з поетапним впровадженням нібито дражливих норм, зокрема, щодо обслуговування українською. І хоча за каденції Президента Зеленського до Закону зміни вносились 4 рази, стаття 30 в частині того, що мовою обслуговування споживачів в Україні є державна мова, залишилась незмінною.
Президент Зеленський лише уточнив особливості наданння українською інформації про товари та послуги на території нашої держави. Зміни стосуються можливості виконання мовою оригіналу маркування лікарських засобів та медичних виробів, а також інструкцій до них.
До речі, мовою медичного обслоговування також є українська мова. Ще з 16 липня 2020 року заклади охорони здоров’я мають складати державною мовою документи, які стосуються стану здоров’я пацієнтів. Українська також є мовою актів, які регулюють діяльність закладів охорони здоров’я, діловодства та документообігу.
Мовою обслуговування пасажирів у транспорті також є державна мова.
Важливо. На прохання клієнта, пацієнта, пасажира його обслуговуватимуть будь-якою прийнятною для обох сторін мовою.
Штрафи за порушення вимог до мови обслуговування в Україні
За повторне протягом року порушення вимог до мови обслуговування штраф, який накладає Уповноважений, складає від 300 до 400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Це — від 5100 до 6800 грн.
Менше з тим, штраф порушникам виписуватимуть не відразу. Спочатку Уповноважений із захисту державної мови або його представник попросять суб’єкта господарювання усунути порушення протягом 30 днів.
По-перше, оголошується попередження та вимога усунути порушення протягом 30 днів від дати складення акта. По-друге, протокол складається лише у разі повторного протягом року порушення. По-третє, Уповноважений виносить постанову про накладення штрафу, якщо розглянувши справу, встановить порушення норм Закону про мову. По-четверте, постанову про накладення штрафу за порушення закону у сфері застосування державної мови можна оскаржити до суду.
Відповідальність за порушення закону щодо функціонування і застосування української мови як державної застосовуватимуть лише з 16 липня 2022 року. Саме через три роки з дня набуття чинності Закону про мову набуде чинності стаття 188-52 КпАП, яка встановлює штрафи, в тому числі, за порушення вимог до мови обслуговування.
Уповноважений із захисту державної мови
Разом з тим, порядок накладення штрафів на суб’єктів господарювання за порушення закону щодо застосування державної мови у сфері обслуговування споживачів діє з 8 січня 2021 року. Відповідна стаття 57 Закону про мову набула чинності через шість місяців з дня призначення Уповноваженого із захисту державної мови.
Нагадаємо, що Уповноваженого призначили 8 липня 2020 року строком на п’ять років. Ним стам Тарас Кремінь.
Постанова про накладення штрафів виноситься Уповноваженим, якщо за наслідками розгляду справи встановлені порушення норм цього Закону. Форма постанови про накладення штрафів затверджується Уповноваженим, — зазначено в Законі про мову.
Українська мова в державних органах
З 27 травня 2020 року діє порядок контролю Уповноваженим застосування української мови в державних органах. Уповноважений має право здійснювати перевірки на підставі повідомлень про порушення, які:
отримані від суб’єктів контролю; опубліковані в ЗМІ; оприлюднені в Інтернеті.
Марина Ясинська