Минулого тижня НКРЕКП підвищила тариф на передачу «Укренерго» майже на третину. Як наслідок, зростання цін на електроенергію для кінцевого промислового споживача в грудні директор Департаменту економічної політики Сергій Салівон прогнозує в коридорі 3-5%.
З початку року і станом на середину жовтня державне підприємство «Гарантований покупець» заборгувало постачальникам «зеленої» електроенергії (з відновлюваних джерел) близько 60% коштів, або 25,7 млрд грн. Борг мають погасити до кінця року. Такі зобов`язання взяла на себе Зе-влада в обмін на згоду інвесторів на зниження «зелених» тарифів.
Читайте також: У Тернополі майнінгова ферма крала електроенергію в Укрзалізниці
Істотну частину коштів ГарПок недоотримав від НЕК «Укренерго», заборгованість НЕК перед об`єктами ВДЕ в жовтні досягла 23,35 млрд грн. Все це призвело до збитковості компанії – за підсумками 9 місяців поточного року вона пішла в «мінус» на 28,6 млрд грн.
Читайте також: Луцька міська рада закликає владу підтримати проєкт закону про публічні закупівлі
Після літнього підвищення тарифу на передачу зі 155 грн до 240 грн МВт/год, ціна електроенергії для промислових споживачів зросла в середньому на 5%. Враховуючи, що нинішнє підвищення — друге, можна говорити про загальне зростання ціни електроенергії 8-10% за півроку, за рахунок кумулятивного ефекту.
Населення поки ще захищено механізмом PSO, тому таке подорожчання радше позначиться не на платіжках за комуналку, а побічно — на цінах на товари та послуги. Через особливості української економіки навряд чи варто очікувати різких змін у показниках інфляції. Найпевніше, відчутним буде вплив на фінансові показники більшості галузей. Але вплив ситуації на українця буде, хоч і непрямий.
Експерт підкреслив, що вже зараз ціна на електроенергію в Україні для промисловості істотно вища, ніж у країнах Європи – якщо, наприклад, з цінами в Польщі вони порівнянні, то в Словаччині, Норвегії, Швеції ціни значно нижчі, ніж в Україні.